Jak vybrat zvedák do autoservisu

 

Jak vybrat dvousloupový zvedák:

Tento článek by měl pomoci lidem, kteří začínají se servisem a nevědí si s výběrem zvedáku rady. Dvousloupové zvedáky už dávno nejsou pouze o pár italských modelech, které se lišily nosností nebo pohonem (kardan a řetěz). Dnes je doba, kdy se evropští výrobci předhánějí v nejrůznějších variacích zvedáků a do toho jim už řadu let šlapou na paty čínští výrobci, kteří je pomalu dohánějí po kvalitativní stránce a předhánějí cenově.  

Základní rozdělení dvousloupových zvedáků může být například následující:

  •          Zvedáky s vlastní základnou
  •          Zvedáky s přejezdem
  •          Zvedáky s horním vedením
  •          Zvedáky bez pevného propojení
  •          Zvedáky elektromechanické 
  •          Zvedáky elektrohydraulické

Zjednodušeně se dá říci, že hlavní doménou čínských producentů jsou zvedáky elektrohydraulické a v zásadě téměř nedělají elektromechanické. Tento fakt je jeden z několika jednoduchých ukazatelů, jak na první pohled rozeznat původ zvedáku. 

Kvalita a rozdíl v pohonu: při srovnání cen a užitné hodnoty stroje se o některých čínských heverech dá říci, že jsou na stejné užitné úrovni jako hevery evropské. Samozřejmě parametry a kvalita se liší model od modelu.

 

Jaký pohon tedy vybrat?

V zásadě je to jedno. Mechanický pohon se vyznačuje tichým chodem, delší životností, ale za to finančně náročnější opravou. Hydraulický zvedák má častokrát větší nosnost, je o trochu hlučnější a bude vyžadovat častější údržbu za menší náklady.

Jaký zvedák si mám vybrat?

V krátkosti by se dalo poradit takto. Jako první hraje roli rozpočet – jakou částkou jste nebo nejste omezení. Dále je důležitá stavební příprava – jestli vás ve vašem provozu nebude omezovat špatný beton, jáma nebo například nízký strop. Podle těchto faktorů by se dala vybrat konstrukce zvedáku. Dále tu je pohon - u pohonu je to jednoduché, jestli vás netrápí časté výpadky proudu a neděláte v hodně chladném prostředí, tak můžete sáhnout po hydraulickém heveru. Jestli si potrpíte na malou hlučnost a plynulost chodu, tak můžete volit elektromechanický zvedák. 

V případě, že vás nic neomezuje: potom je dnes asi nejlepším a nejpoužitelnějším zvedákem model s větší nosností – min 4 t. Dále pak s horním vedením – bez přejezduvíceprvková ramena – lepší uchycení různých podvozků, šroubovací patky - případě hydraulického zvedáku. Dále jsou důležité automatické bezpečnostní západky.

S takovým zvedákem budete moci zvedat i drobnější dodávkové vozy, dokážete natlačit pod zvedák i nepojízdné vozy, půjde vám pohodlně uchytit malé i velké auto a nebudete se muset při zvedání starat o aretaci bezpečnostních prvků. 

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení